Rugby to fascynujący sport zespołowy o długiej historii i złożonych zasadach. Jeśli jesteś ciekaw, jakie są zasady gry w rugby, jakie są odmiany tego sportu i jak rozwija się w Polsce, to jesteś we właściwym miejscu.

Czym jest rugby?

Rugby narodziło się w XIX wieku w Rugby School w Anglii. To tam zaczęła się ta sportowa historia. W grze chodzi przede wszystkim o przenoszenie piłki w rękach i umieszczenie jej na polu punktowym drużyny przeciwnej. Brzmi dość prosto, prawda? Ale rzeczywistość jest nieco bardziej złożona.

Zasady gry są dosyć skomplikowane, ale nie daj się tym zrazić. Po pewnym czasie stają się bardziej zrozumiałe. Jednak na początek, skupmy się na najważniejszych informacjach.

Rugby to sport zespołowy, a to oznacza, że gracze muszą doskonale współpracować, aby zdobywać punkty i bronić się przed atakami przeciwnika. Drużyna, która jest w posiadaniu piłki, musi ją przenosić w przód, starając się ominąć obronę przeciwnika. W międzyczasie, drużyna przeciwna stara się odebrać im piłkę i przejąć inicjatywę.

Zasady gry w rugby

Rugby to zespołowa gra między dwiema piętnastoosobowymi drużynami, polegająca na podawaniu owalnej piłki ręką lub nogą, przy czym podania ręką do przodu są zabronione2. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów przez dwie walczące ze sobą drużyny. Punkty zdobywa się poprzez noszenie, podawanie, kopanie i kładzenie piłki na polu punktowym przeciwnika.

  1. Czas gry – 2 x 40 minut z pięciominutową przerwą.
  2. Wymiar boiska – 100m x 69m (max).
  3. Liczba zawodników: 15 na każdej stronie.
  4. Numeracja zawodników – zawodnicy wychodzący od początku na boisko mają numery od 1 do 15, rezerwowi od 16 do 23.
  5. Cel gry – przyłożenie piłki (wymagany jest jednoczesny kontakt piłki z ręką i murawą) na polu punktowym przeciwnika, znajdującym się za linią końcową.
  6. Punkty – przyłożenie – 5 punktów, podkopanie piłki pod poprzeczką – 3 punkty, karny – 3 punkty, rzut wolny – 3 punkty, drop goal – 3 punkty.
  7. Faule – nie wolno podstawiać nóg, łapać za głowę, szczypać, gryźć, kopać. Wolno natomiast łapać przeciwnika za nogi, spodenki, koszulkę i przewracać go na ziemię (tzw. szarża), ale tylko wtedy, gdy jest w posiadaniu piłki.
  8. Sędzia – surowo karze faule i przestrzega zasad gry.

Historia rugby

Historia tego sportu sięga daleko wstecz, aż do XIX wieku. Wtedy to ludzie wymyślali różne gry z piłką, ale dopiero w połowie tego stulecia zaczęto spisywać oficjalne zasady gry w rugby union.

Mówi się, że to William Webb Ellis, student teologii z Rugby College, w 1823 roku złamał zasady podczas meczu piłki nożnej i postanowił wziąć piłkę w ręce, przenosząc ją na pole przeciwnika, co przyniosło mu punkty. Jednak nie wszyscy są przekonani co do tej historii.

Rugby było nawet na igrzyskach olimpijskich, ale to nie była zbyt regularna obecność, bo odbywało się to tylko między 1900 a 1924 rokiem, głównie z powodu braku dużej liczby uczestników. Pierwsza wojna światowa wpłynęła negatywnie na rozwój sportu, a także doprowadziła do tragicznych śmierci niektórych znakomitych graczy tamtej epoki, jak Irlandczyk Basil Maclear czy Anglik Edgar Mobbs.

W 1871 roku powstał pierwszy związek rugby, a w 1876 roku założono Międzynarodowy Związek Rugby. Przeskok do bardziej współczesnych czasów – w 1987 roku odbył się pierwszy turniej Rugby World Cup, a drużyna All Blacks z Nowej Zelandii zdobyła pierwsze miejsce.

Odmiany rugby

Rugby union jest najpopularniejszą odmianą tego sportu. W tej grze dwie drużyny rywalizują ze sobą, mając po piętnaście zawodników na boisku. To dynamiczna i wymagająca dyscyplina, w której siła, wytrzymałość i taktyka odgrywają kluczową rolę.

Jeśli jednak wolisz coś bardziej ekscytującego i szybkiego, to rugby 7 może być dla ciebie odpowiednią opcją. Tutaj drużyny grają w siedmiu zawodników. Ta odmiana jest również szczególnie wyjątkowa, ponieważ stała się częścią programu olimpijskiego. Szybkie biegi, zwroty i widowiskowe akcje to znaki rozpoznawcze rugby 7.

Natomiast rugby 10 to mniej znana, ale równie interesująca odmiana rugby union. W tej grze drużyny mają po dziesięciu zawodników na boisku. To trochę bardziej taktyczna odmiana, która pozwala na większą kontrolę nad grą, ale nie zabiera jej dynamiczności.

Rugby w Polsce

Ekstraliga Polska w rugby union to najwyższa klasa rozgrywek ligowych w Polsce dla drużyn piętnastoosobowych. To tutaj odbywają się najważniejsze pojedynki męskiego rugby union w kraju. Organizacją tych rywalizacji zajmuje się Polski Związek Rugby, który dba o ich przebieg i organizację.

W Ekstralidze Polskiej uczestniczy 10 drużyn, co daje kibicom sporo emocji przez cały sezon. To prawdziwe widowisko dla miłośników tego sportu. Sezon trwa od jesieni do wiosny, co oznacza, że można cieszyć się grą przez większą część roku.

Najważniejsze jest jednak to, że zwycięzca Ekstraligi staje się mistrzem Polski. To wielkie wyróżnienie i cel, o którym marzy każda z drużyn biorących udział w rozgrywkach. Z drugiej strony, najsłabsza drużyna będzie musiała stawić czoła zwycięzcy I Ligi, co stanowi rywalizację o utrzymanie w Ekstralidze. Walka na boisku jest zatem niezwykle zacięta.

Jeśli jesteś ciekaw najnowszych informacji, wyników czy klubów związanych z rugby w Polsce, to warto odwiedzić stronę Polskiego Związku Rugby. Możesz tam znaleźć najświeższe doniesienia i być na bieżąco z wydarzeniami w świecie rugby w Polsce. Co więcej, na tej stronie znajdziesz także ciekawe informacje o ligowych rozgrywkach na świecie, dostępne w autorskim blogu „W Szponach Rugby” autorstwa Grzegorza Bednarczyka.